Plastmasas maisiņu tirdzniecības ierobežojumi 2025. gadā
Jaunais 2025. gads Latvijā ievieš nozīmīgas izmaiņas, kas būtiski ietekmēs tirdzniecības sektoru un ikdienas paradumus. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu 94/62/EK un Iepakojuma likuma grozījumiem, vieglās plastmasas maisiņi (15–49 mikroni) ir aizliegti pārdošanai klientiem. Šis solis ir mērķēts uz plastmasas atkritumu samazināšanu un vides aizsardzību.
Ko paredz jaunā likumdošana?
Likumdevēja iecerētie grozījumi ir vērsti uz iepirkumu maisiņu pārdomātu izmantošanu un kopējā izlietotā iepakojuma apjoma samazināšanu, vienlaikus veicinot pieprasījumu pēc videi draudzīgiem iepakojuma materiāliem, tādiem kā - papīra, kartona, dabisko šķiedru un bioplastmasas. Līdz ar to:
- Vieglās plastmasas maisiņu pārdošana ir aizliegta.
- Vecos krājumus var izmantot tikai pašpatēriņa nolūkos, piemēram, preču iepakošanai uzņēmuma iekšienē.
- Ļoti vieglos plastmasas maisiņus (biezums mazāks par 15 mikroniem) drīkst izmantot higiēnas nolūkos vai vaļējās pārtikas, piemēram, augļu un dārzeņu primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu.
Šādas izmaiņas ne tikai palīdz aizsargāt vidi, bet arī veicina sabiedrības izpratni par ilgtspējīgu patēriņu un zaļāku dzīvesveidu. Atbalstot ilgtspējīgus darba vides risinājumus, mēs piedāvājam saviem klientiem iegādāties jaunajai direktīvai atbilstošos preču iepakošanas materiālus.

Jaunajām direktīvām atbilstošie maisiņi
- Ļoti plāni PE maisiņi (<15 mikroni) – pieļaujami tikai pārtikas produktu iepakošanai.
- Bioplastmasas maisiņi – izgatavoti no bioloģiski noārdāmiem materiāliem.
- Biezāki PE maisiņi (>49 mikroni) – ilgākam lietošanas laikam.
- Vairākkārt lietojamās somas – pieejamas no dažādiem materiāliem, piemēram, PP, PET, neilona, džuta un kokvilnas.
- Papīra maisiņi – dabai draudzīgs un viegli pārstrādājams risinājums.

Kāpēc tas ir svarīgi?
Plastmasas atkritumi ir viens no lielākajiem vides izaicinājumiem mūsdienās. Vieglie plastmasas maisiņi bieži nonāk dabā un rada neatgriezenisku kaitējumu ekosistēmām. Šīs likumdošanas mērķis ir samazināt plastmasas piesārņojumu, veicinot ilgtspējīgu iepakošanas materiālu izmantošanu un atbildīgu patēriņu. Jaunās prasības rosina gan uzņēmumus, gan patērētājus mainīt ieradumus un izmantot videi draudzīgākas alternatīvas. Tas ir ne tikai likuma ievērošanas jautājums, bet arī iespēja katram no mums dot savu ieguldījumu vides aizsardzībā.
Lasi vairāk par likumdošanu un tās ietekmi: